A babahordozás az egyik legősibb és legtermészetesebb módja annak, hogy a szülők kapcsolatot tartsanak gyermekükkel, miközben kényelmesen elvégzik a mindennapi teendőiket. Azonban sok szülő bizonytalan abban, hogy télen, a hideg hónapokban is megfelelő-e a babahordozás. „Fázni fog-e a baba? Hogyan lehet a hordozás kényelmes és biztonságos a mínuszokban? Hogyan öltözzek és hogyan öltöztessem?” Ezek a kérdések gyakran felmerülnek. Ebben a cikkben bemutatjuk, miért érdemes télen is hordozni a babád, hogyan lehet ezt megtenni biztonságosan és praktikusan, és milyen előnyökkel jár a hideg időszakban a hordozás.
Miért jó télen is hordozni?
-
A baba és szülő közötti szoros kapcsolat fenntartása
A babahordozás nemcsak praktikus, de érzelmi szempontból is rendkívül fontos. A babák a szoros testi kontaktustól érzik magukat a legbiztonságosabban, hiszen az anyaméhben is ezt szokták meg. Télen, amikor a napok rövidebbek, és kevesebb időt töltünk a szabadban, a hordozás különösen fontos lehet. Az anya vagy apa közelsége melegen tartja őt, és érzi a szülő szívverését, testhőmérsékletét, ami nyugtató hatású.
-
Testközelség a hideg ellen
A szülő és a baba testmelege együttesen képes kellemes hőérzetet biztosítani még a zord téli hidegben is. Egy jó hordozókendő vagy hordozóeszköz használatával a baba a szülő testéhez simulva sokkal melegebben van, mint egy babakocsiban, ahol a hideg levegő szabadon éri. Ez különösen igaz szeles időben, amikor a babakocsiban fekvő baba jobban ki van téve az időjárási viszontagságoknak. Tulajdonképpen te melegíted őt a testeddel (a rajtatok lévő ruhákon túl), a test pedig olyan csodálatosan lett megalkotva, hogy tudja mikor kell hűtenie (pl. izzadással) és mikor melegítenie.
-
Egyszerűbb közlekedés hóban és jégen
Téli időjárásban a babakocsi tolása nem mindig egyszerű. A havas járdák, csúszós utak és jéggel borított felületek komoly akadályt jelenthetnek. Egy jól megválasztott hordozóval azonban mindez könnyen kiküszöbölhető. Szabadon mozoghatsz, mindkét kezed szabad marad, és könnyebben navigálhatsz akár zsúfolt helyeken, akár havas utcákon.
Ha azonban csúszós utakon közlekedsz (mert muszáj elindulnotok), érdemes csúszásmentes anyagból készült lábbelit felvenned – pl. a gumi kiváló alternatíva, hiszen nagyon jó tapadást biztosít, ennek hiányában ajánlatos a cipődet csúszásgátlóval felszerelni a biztonságos közlekedés érdekében.
-
Közös séta a friss levegőn
Télen gyakran kevesebb időt töltünk a szabadban, pedig a friss levegő a babának és a szülőnek is jót tesz. A babahordozás lehetővé teszi, hogy könnyedén elinduljatok egy rövid sétára, miközben a baba közvetlen közeledben van, és nem kell aggódnod amiatt, hogy fázik.
-
Babák immunrendszerének támogatása
A természetes testközelség segíthet az újszülöttek immunrendszerének erősítésében is. Amikor a baba a szülő mellkasán van, olyan mikrobáknak van kitéve, amelyek segítenek az immunrendszere fejlődésében. Ráadásul a hordozás közben megkönnyítheted a baba alvását, ami szintén hozzájárul az egészséges fejlődéshez.
Az immunrendszerrel kapcsoltban megosztanék veletek egy személyes tapasztalatot: ilyenkor télen rengeteg a vírusos megbetegedés a gyerekek körében. Az egyik anyuka barátnőm mesélte, hogy a kisfia, aki idén kezdte az iskolát, még nem nagyon volt beteg, pedig a fél iskolát ledöntötte a lábáról az influenza és a felsőlégúti megbetegedés. Többen kérdezték tőle, hogy milyen vitamint ad a gyerekének, hogy Ő nem lett eddig beteg.
Érdekes volt a válasza: heti 2 alkalommal cseppent 20 csepp C-vitamint a kulacsába, és kisbaba kora óta odafigyel arra, hogy MINDEN NAP legalább 30 percet legyen levegőn a gyerek, mert ez erősíti az immunrendszerét!
Hogyan öltöztessük fel a babát hordozáshoz télen?
A hideg időben különösen fontos a réteges öltözködés. Az alábbi tippek segítenek, hogy a baba melegen és kényelmesen legyen a hordozóban:
-
Rétegesen – de ésszel
- Az ajánlás az, hogy a babát mindig egy réteggel melegebben öltöztesd fel, mint amilyenben te vagy. Viszont te ismered a legjobban a babád: fázós, gyakran melege van? Tapasztald ki és öltöztesd azalapján.
- Ügyelj arra, hogy ne öltöztesd túl! A hordozóval együtt a szülő teste is egyfajta „extra rétegként” szolgál, így a baba nem feltétlenül igényel vastag overállt vagy takarót.
- Használj pamut alsóruhát vagy egy vékony gyapjú aláöltözetet, ami légáteresztő és jól szigetel.
-
Hordozós kabát, takaró vagy külön öltözés
Egy hordozós kabát nagyon praktikus megoldás lehet. Ezeket úgy tervezték, hogy a baba és a szülő együtt legyenek benne, így nem kell külön öltöztetni a babát vastag ruhákba. Azaz benti ruhában felveszed a hordozóba a babád, majd belebújtok együtt a kabátba. A hordozós kabátok ráadásul többféle módon is használhatók: elöl hordozásnál, háti hordozásnál vagy akár terhesség alatt is.
Ha eltér a kettőtök hőérzete, s neked elég egy vastagabb pulóver, de a babád szeretnéd bebugyolálni, praktikusabb lehet egy hordozós takaró, mely a babát körbe öleli, de téged kevésbé melegít, mint egy kabát.
Ha már fel-le kéretőző gyerkőcöd van, praktikusabb külön öltöznötök, hogy amikor le szeretne szállni, ne kelljen az öltözködéssel bajlódni.
-
Védd a végtagokat!
Különösen ügyelj a baba kezeinek, lábainak és fejének védelmére, mert ezek a testrészek hűlnek ki leggyorsabban. Használj meleg babakesztyűt, sapkát és gyapjú zoknit vagy lábmelegítőt.
-
Legyen légáteresztő a hordozó anyaga
A hordozóeszköz anyagának is fontos szerepe van. A jó minőségű, légáteresztő anyagok segítenek szabályozni a baba hőmérsékletét, elkerülve a túlhevülést vagy a megfázást.
-
Eső vagy hó esetén
Egy esernyő, vagy a kabátotok/hordozós takaró csuklyája alkalmas arra, hogy megvédje a fejeteket az esőtől, hótól, széltől.
Mire figyeljünk a hordozás közben télen?
-
A baba arca legyen szabad
Bármennyire is hideg van, ügyelj arra, hogy a baba orra és szája mindig szabadon maradjon, és ne legyenek eltakarva a ruházattal vagy a hordozókendő anyagával az arca. Ez biztosítja, hogy szabadon lélegezhessen.
-
Rendszeresen ellenőrizd a baba hőmérsékletét
Télen könnyű alábecsülni, hogy a baba mennyire meleg vagy hideg. Időnként tapintsd meg a nyakát vagy a tarkóját: ha izzadt, akkor valószínűleg túl meleg van, ha hideg, akkor pedig további rétegre lehet szükség.
-
Kerüld a túl hosszú kültéri tartózkodást
Nagyon hideg időben ne maradj kint túl sokáig. A babák gyorsabban kihűlhetnek, mint a felnőttek, ezért a téli sétákat igazítsd az időjárási körülményekhez.
A téli babahordozás előnyei
-
Kevesebb stressz a babának és a szülőnek:
A hordozás során a baba megnyugszik a szülő közelségétől, és a szülőnek is könnyebb dolga van, mint például egy babakocsi cipelésével a hóban.
-
Egészséges mozgás:
A babahordozás közben a szülő mozgása természetes ringató hatást kelt, amely elősegíti a baba alvását és fejlődését.
-
Téli depresszió ellen:
A testközelség és a szabad levegőn való tartózkodás a szülők hangulatára is pozitív hatással lehet a hideg, sötét hónapokban.