Barion Pixel

A várandósság időszaka a női test egyik legintenzívebb átalakulása. A hormonális és testi változások nemcsak testileg, hanem lelkileg és életvitel szempontjából is kihívást jelentenek. A kisgyermekes családoknál gyakran felmerül a kérdés: folytatható-e a hordozás a növekvő pocak mellett? Problémamentes terhesség esetén igen, bátran lehet folytatni a hordozást.

Várandósként nincs két egyforma nap. A fizikai terhelhetőség akár napról napra is változhat, és ez teljesen normális. Az egyik nap energikusabbnak érezzük magunkat, másnap akár a szokásos tevékenységek is fárasztóbbnak tűnhetnek. Ezért az egyik legfontosabb tanács: figyelj a tested jelzéseire!

A hordozás nem tilos várandósság alatt – a kulcs, hogy ismerd a határaidat. Ha a hordozás kényelmes, nem okoz panaszt, akkor nincs akadálya. Ha viszont feszülést, húzódást, fáradtságot, kellemetlenséget érzel, akkor pihenj, légy türelmes és megértő magaddal.

 

Mi a hordozás szerepe a várandósság alatt?

Alapvetően a babahordozás célja a testközelség biztosítása és a szülő (mozgás)szabadságának segítése. Várandós édesanyák esetében azonban a hordozás két fő célt szolgálhat:

  1. A nagyobb testvér hordozása – amennyiben van már gyermek a családban.
  2. Funkcionális alkalmazás (első terhességnél is) – pocakötés, például derék vagy pocaktámasz biztosítása egy jól megkötött rugalmas vagy szövött kendő segítségével.

Elengedhetetlen, hogy a hordozás helyes, egyénre szabott módon történjen. Problémamentes terhesség esetén tehát lehet hordozni, de mindenképp figyelembe kell venni az anyai test jelzéseit. Ha bizonytalan vagy, keress meg egy hozzád közeli hordozási tanácsadót!

 

Hordozás előnyei várandósság alatt

🔸 Testközelség a nagyobb gyermekkel

Gyakran előfordul, hogy még bőven hordozós korban van a nagyobb gyermek, amikor bejelentkezik a kistesó. A hordozás lehetőséget teremt arra, hogy a várandós édesanya továbbra is aktívan jelen legyen a nagyobb gyermek mindennapjaiban úgy, hogy közben a kezei szabadon maradnak. Ez érzelmileg is biztonságot nyújthat a gyermek számára.

🔸 Megfelelően használt eszköz fájdalomcsillapító funkcióval

Egy megfelelően megkötött hordozókendő a pocak körül egyenletesen oszlatja el a terhelést – különösen az ágyéki szakaszon – támogatja a törzs stabilizálását, csökkenti a lumbális szakaszra nehezedő nyomást, és ezáltal enyhíti a hát- és derékfájdalmat.

🔸 Aktív mindennapok kivitelezése

A hordozás elősegítheti a fokozatos, kíméletes „mozgásban maradást”, ami kiemelkedően fontos a keringés, az anyagcsere, és a test egészséges működése szempontjából is a terhesség során.

 

Mikor és hogyan hordozzunk?

Erre a kérdésre nincs sablon válasz, ami minden várandósra igaz lenne, ezért ismét az aranyszabály: figyeld a tested jelzéseit, és ezek alapján válaszd a legkényelmesebb hordozót, hordozási pozíciót és módot!

  • Csípőn vagy háton való hordozás ajánlott, különösen a második és harmadik trimesztertől.
  • Próbálj ki különböző kötési technikákat és több fajta eszközt is – a kényelmetlenség nem „gyengeség”, hanem értékes visszajelzés a testedtől.
  • A lezáró csomó, derékpánt vagy a kendős szár megfelelő magasságának beállítása sokat segíthet – van, akinek pocak alatt, másnak pocak fölött kényelmesebb a pántok elvezetése, de próbálhatsz mellkason kötött befejezéseket is, vagy akár onbut, mely csak vállra terhel, nem fut semmi pánt/szár a pocak közelében.
  • Pocakkötés rugalmas kendővel vagy szövött kendővel derék/pocaktámaszként is szolgálhat, enyhítve a deréktáji fájdalmakat, segítve a tartást.
  • Fontos: hajlamosak vagyunk a hordozóeszköz kényelmétől és egyszerűségétől (szemben a kézben cipeléssel) vezérelve tovább vinni a nagyobb gyermeket, mint amit testünk valóban jól visel. Figyelj erre, és gondolj előre: inkább rakd le hamarabb, mintsem utólag érezd azt, hogy sok volt.

 

És ha mégsem megy?

Ha a hordozás nem esik jól, nem kell erőltetni. Ha a cél a nagytesó testközelségének megőrzése, az történhet öleléssel, közös pihenéssel vagy más, kevésbé terhelő módon is.

Ha pedig a gyerkőc igényli a hordozást vagy úgy alakulnak a napok, hogy szükséges, bátran vegye át apa és hordozzon ő!

 

Tévhit: „megnyomom a babát”

Ez gyakori aggodalom, de a babát nem lehet „megnyomni” a hordozással. A magzatburok, méhlepény, a magzatvíz, a hasfal rétegei biztos védelmet nyújtanak. Ha valami kellemetlen, az leginkább az anyának kényelmetlen – és ilyenkor az ő jólléte az irányadó.

 

Mikor szükséges orvossal egyeztetni?

Bármilyen komplikációs tényező, előzmény (pl. nyitott méhszáj, ikerterhesség, fokozott méhfeszülés, vérzés) esetén szülész-nőgyógyásszal történő konzultáció ajánlott.

 

Mai divat?

A hordozás nem újkeletű, modernkori hóbort – évezredek óta része az emberi kultúrának. Azonban a modern eszközökkel, jelenlegi legjobb tudással és szemlélettel újra reneszánszát éli. Ha ésszerűen, szakmai szempontokat figyelembe véve történik, akkor a hordozás nemcsak megkönnyíti a hétköznapokat, hanem támogatja a megfelelő testtartást, az érzelmi kötődést, és hozzájárulhat egy harmonikusabb várandóssághoz is.

 

Ha kérdéseid vannak a várandósság alatti hordozásról és szeretnél többet megtudni a biztonságos hordozásról, vagy szeretnél rátok szabott segítséget kapni, szívesen támogatlak hordozási tanácsadás keretein belül – legyen szó eszközválasztásról vagy kötésmódokról.