Ahogy a természet újraéled és a nappalok hosszabbodnak, egyre több család vágyik ki a friss levegőre. A tavasz talán az egyik legideálisabb időszak arra, hogy a babahordozást igazán élvezetessé tegyük – akár hosszabb séták, kirándulások vagy csak a közeli park felfedezése során. Ebben az évszakban a hordozás nemcsak praktikus, hanem lelket is melengető élmény lehet.
A hordozás szabadsága
A babahordozás mindig is a közelségről, a biztonságról és a rugalmasságról szólt. Tavasszal ezek az előnyök még inkább érvényesülnek: könnyebb az öltözködés, nem kell annyi réteg, és a babák is jobban élvezik a mozgást, a fényt, a madárcsicsergést.
A hordozott baba nemcsak biztonságban van a testünkhöz simulva, hanem a világot is egy egészen más nézőpontból tapasztalja meg – ott van, ahol mi vagyunk, együtt reagál velünk a környezetre. Ez a fajta kapcsolódás különösen fontos lehet azokban az első hónapokban (vagy akár években), amikor a kötődés alapjai formálódnak.
Milyen eszközt válasszunk tavasszal?
Ebben az időszakban még a vastagabb kendőket vagy akár a 3 rétegben tartó rugalmas kendőt is tudjuk használni, de lassan felváltják őket a könnyű, jól szellőző hordozóeszközök. Érdemes olyan eszközt választani, amelyet könnyen tudunk használni és variálni – a tavasz időjárása változékony, reggel még hűvös lehet, délután pedig már pólós idő.
Tippem: öltözzünk rétegesen, de okosan, hogy legyen mit le- és felvenni! A babára már nem kell külön vastag kabát, ha hordozóban van – számoljunk a saját testhőnkkel is, mely melegíti őt. Érdemes kényelmes ruhát adni rá: gomb, cipzár, csuklya nélküli felsőt, valamint rugalmas és természetes anyagú alsót/nadrágot. Egy vékony sapka, lábszárvédő, puha cipőcske és egy hordozós pulcsi vagy vékony hordozós kabát is tökéletesen elegendő lehet, ha van sajátunk. Hordozós ruha hiányában egy nagyobb méretű pulóverrel (ami alá mindketten beférünk a babával együtt) is ki tudjuk húzni az átmeneti időt.
Öltözhetünk tehát külön-külön, ha már fel-le kéretőző önjáró gyermekünk van. Ez esetben mind a hordozó személy, mind a gyerkőc időjárásnak megfelelően felöltözik, majd felkerül ránk a gyermek a hordozóban.
Ha pedig még apróságunk van, célszerű összeöltözni. Azaz közös (hordozós) pulcsi, közös kabát, poncsó, csőtop…
Azonban szuper alternatíva lehet egy vékonyabb hordozós takaró is , melyet könnyen levehetünk a babáról, ha nap közben melegszik az idő. Ahogy elbújik a nap és hűvösebbé válik a levegő, csak felvesszük a takarót és a baba már védve is van a széltől, esőtől.
Kirándulások hordozóval
Éled a természet, indulhatnak tehát a kirándulások, túrázások, melyről pici babával, kisgyermekkel sem kell lemondani. Egy jól beállított hordozóval nem akadály a domboldal vagy az erdei ösvény. Figyeljünk a baba jelzéseire, ismerjük meg a „működését” a kinti időtöltések alkalmával is. A túl sok inger is kifáraszthatja, ilyenkor jó, ha ránk tudja hajtani a fejét, ha pihenni szeretne.
Mentálisan is töltődés
A hordozás tavasszal nem csak fizikailag, hanem lelkileg is feltöltő. A séta közben mozgunk, a testünk dolgozik. A babánk közelségében testünkben oxitocin hormon szabadul fel (szeretethormon, mely kulcsfontosságú a gyermekünkhöz való kötődés szempontjából), csökkenti a stresszt, segíti a tejtermelést, és mélyíti a szülő-gyermek kapcsolatot, közben a babánk testközelség iránti szükségletét is kielégítjük.
Summa summárum
A hordozás nem csupán egy praktikus eszköz a mindennapokban, ez egy életérzés is. Tavasszal különösen megélhetjük ezt: feléledni a természettel, kapcsolódni a gyermekünkkel, feltölteni a testünket-lelkünket. Használjuk ki ezt az évszakot arra, hogy új lendületet adjunk a kisgyermekes mindennapoknak a hordozás segítségével – kezdőknek és haladóknak egyaránt.
Ha kérdésed van a megfelelő hordozó kiválasztásáról, vagy segítségre van szükséged a helyes beállításhoz, használathoz, fordulj bátran hozzám – örömmel segítek, hogy ez az időszak valóban élmény legyen mindkettőtöknek.
Szilvi
Hordozási tanácsadás