A babahordozás újra egyre népszerűbb a kisgyermekes szülők körében, hiszen nemcsak megkönnyíti a mindennapokat, hanem hozzájárul a baba testi-lelki fejlődéséhez is.
Az elöl hordozás után hamar eljön az ideje a háton hordozásnak, sok szülő számára azonban a háton hordozás kezdetben idegennek tűnik, hiszen a mai európai kultúrában a gyermekek gyakran a figyelem középpontjában állnak.
A babák elöl hordozása természetesebbnek és biztonságosabbnak tűnik számunkra, hiszen így folyamatosan láthatjuk őket, fenntarthatjuk a szemkontaktust, és bármikor könnyedén reagálhatunk az igényeikre.
Más kultúrákban viszont a háton hordozás mindennapos és magától értetődő. Sőt, nem is ismerik az elöl hordozás formáját. A szülők nem aggódnak amiatt, hogy nem látják a gyermeküket, hiszen a hátukon is biztonságban tudják őt. Számukra ez a hordozási mód természetes, hiszen ezt látták a saját szüleiktől is, ezt adják át generációról generációra.
Miért érdemes háton hordozni?
A háton hordozás számos előnnyel jár:
Nagyobb súlyt a hátunkon könnyebb cipelni – Kevésbé terheli a testünket, ha háton hordozunk.
Szabadabb mozgás – Elöl hordozásnál a baba akadályozhat a mozgásban, látásban, míg háton hordozva látod, mi van a lábad előtt, mindent elérsz a kezeiddel, mintha rajtad sem lenne a babád.
Jobb kilátás a babának – A gyermek jobban látja a környezetét, ami segítheti a fejlődését és a kíváncsiságának kielégítését is, valamint élvezi is, hogy jobban kilát, mint elöl.
Miért félünk a háton hordozástól?
Sokan tartanak attól, hogy ha nem látják a babájukat, akkor nem tudnak megfelelően reagálni az igényeire. Ez az aggodalom teljesen érthető, és gyakran olyan tévhitek is társulnak hozzá, mint például az, hogy háton csak nagyobb gyerekeket lehet hordozni, aki már ül és szépen tartja magát. Hiszen az igazság az, hogy akár egy újszülöttet is tudunk a hátunkon vinni, csak a megfelelő eszköz és technika szükséges hozzá.
A féltés, az aggódás eleinte természetes része a folyamatnak, még a tapasztaltabb szülők is gyakran keresnek tükröt vagy üveget, amiben látják magukat, hogy ellenőrizzék, minden rendben van-e hátul.
Pedig a háton hordozás nemcsak kényelmes és praktikus, hanem a baba számára is felszabadító élmény lehet. A gyermek érzékeli a szülő magabiztosságát – ha a hordozó személy nyugodt és biztos a dolgában, a kicsi is nyugodtabb lesz. Éppen ezért a kezdeti bizonytalanság leküzdése után mindkét fél számára örömteli lehet ez az új hordozási mód.
Biztonság
Az egyik leggyakoribb és talán legnagyobb félelem az, hogy a gyermek leeshet a hátunkról.
A hordozási tanácsadás során ezeket a félelmeket igyekszünk dekódolni, és kiemelt figyelmet fordítunk a megfelelő hordozóeszköz kiválasztására és a biztonságos használat begyakorlására.
Fontos, hogy a szülő olyan eszközt találjon és válasszon, amelyben teljes mértékben megbízik, és amely számára is kényelmes, könnyen használható. Egy jól megválasztott hordozó nemcsak a szülő nyugalmát erősíti, hanem a baba biztonságát is garantálja.
Egy hordozási tanácsadó ezeket figyelembe véve fog segítséget nyújtani.
Gyakorlati kérdések és megoldások
Felmerülhetnek olyan helyzetek, amelyek eleinte kihívást jelentenek – például hogyan lehet egy háton hordozott babának megtörölni az orrát, megigazítani a sapkáját, visszaadni a cumit a szájába vagy hogyan kell reagálni, ha elalszik vagy épp nyugtalanná válik. Igény esetén ezeket a helyzeteket a tanácsadás során részletesen átbeszéljük, és gyakorlati megoldásokat keresünk rájuk.
Az is előfordulhat, hogy idegenek – sokszor minden előzetes engedélykérés nélkül – hozzáérnek a hordozott babához. Még ha ezt jó szándékkal is teszik, számunkra kellemetlen lehet. Ezekre a helyzetekre érdemes lehet akár előre felkészülni, hogy udvariasan, mégis határozottan tudjuk kezelni, ha valóban megtörténik.
Mikortól lehet háton hordozni a babát?
Tévhit, hogy a háton hordozás akkor válik biztonságossá, amikor a baba már stabilan tartja a fejét és gerincét, vagy hogy a babának tudnia kell már ülni ahhoz, hogy a hátunkra tudjuk venni.
Háton hordozni akár újszülöttet is lehet, az viszont valóban nem mindegy, hogy miben, és legfőképp az nem, hogy hogyan kerül hátra a baba!
Ezek megválaszolására azonban a legalkalmasabb tér egy tanácsadás, hiszen tanácsadóként ott látom a családot, a baba-mama/apa párost, látom az erősségeiket, megismerem az igényeiket, s azt, hogy a hordozó hogy áll rajtuk, könnyen és biztonságosan tudják-e használni, meg tudom mutatni, mire kell figyelni, hogyan kell alkalmazni, stb…
A közösség ereje
A háton hordozás természetességét nagyban segíti, ha a szülők olyan közösségekhez is tudnak csatlakozni, ahol más hordozós családokkal találkozhatnak. Együtt tanulhatnak, tapasztalatokat oszthatnak meg, és láthatják, milyen természetes és könnyed lehet a háton hordozás a mindennapokban. Egy-egy hordozós klub vagy babás sportfoglalkozás remek alkalom arra, hogy a szülők magabiztosabbá váljanak ezen a területen is.
Egészség és háton hordozás
A szülők testének épsége, egészsége is kulcsfontosságú, mint minden tevékenységnél, úgy a hordozás során is. Az elöl hordozás 5-7 kg-ig kényelmes, de ennél nehezebb babák esetén már sokkal előnyösebb a háton hordozás, hiszen így a teher egyenletesebben oszlik el. Fontos, hogy a szülők figyeljenek a testük jelzéseire, és ha kényelmetlenséget vagy fájdalmat tapasztalnak, akkor ideje váltani.
Sokan úgy gondolják, hogy az apukák erősebb fizikumuk miatt tovább bírják az elöl hordozást, ez részben igaz is, azonban számukra is egészségesebb és kényelmesebb lehet a baba hátratétele. Ugyanakkor az elől hordozás meghittsége különösen fontos lehet az apa-gyermek kapcsolat elmélyítésében.
Csak kezdd el bátran!
A háton hordozás elsajátítása gyakorlást igényel. Íme néhány tipp, amelyekkel megpróbálhatod Te is:
- Próbáld ágy fölött – Biztonságot adhat, hogyha tudod, ott az ágy a baba „alatt”.
- Használj tükröt – Ha egyedül próbálod hátra tenni a babád, használhatod a tükröt!
- Kérj segítséget – Ha bizonytalan vagy, kérd meg apát, legyen ott mellettetek! Ha biztosra mennél, egy hordozási tanácsadó segíthet az alapokat elsajátítani és jól begyakorolni a folyamatot.
- Figyelj a baba testtartására – Háton is figyeljünk a baba pozíciójára. Térdei legyenek magasabban, mint a popsija, lábai enyhe terpeszben „M” alakban, háta pedig J alakban, tudjon szépen ráfeküdni a hátad felső részére.
- Ellenőrizd a feszességet – Fontos, hogy a hordozó ne legyen túl laza, hiszen akkor kevésbé tart megfelelően az eszköz. A testetek együtt mozogjon.
Ha bizonytalan vagy a megfelelő hordozási módot illetően, érdemes egy hozzád közeli hordozási tanácsadóhoz fordulni, aki segít kiválasztani a legjobb megoldást számotokra.
Hogyan segít a tanácsadás?
Egy babahordozási tanácsadás során a szülőknek lehetőségük van biztonságos környezetben, szakértői segítséggel megtapasztalni a háton hordozást, kipróbálni a különféle eszközöket.
Tanácsadóként először segítek feltenni a babát, hogy a szülő megismerkedhessen az érzéssel, és akár a tükörben is lássa, milyen természetesen és stabilan tartja a hordozó a babát. A legtöbb esetben már az első próba oldja a kezdeti izgalmat és aggodalmakat, hiszen a szülők rájönnek, hogy a háton hordozás mennyi mozgásszabadságot ad, miközben a baba is remekül érzi magát, mert számára is újra kinyílik a világ.
Sokan éppen akkor hagyják abba a babahordozást, amikor a háton hordozásra lenne szükség. A tanácsadás segít, hogy minden szülő megtapasztalhassa, mennyire kényelmes és felszabadító élmény lehet ez a hordozási mód is. Egy megfelelően kiválasztott eszközzel és néhány gyakorlati tanáccsal a háton hordozás is biztonságos, kényelmes és természetes része lehet a mindennapoknak.
Hordozással kapcsolatban keress bizalommal:
Tel: +36707797314
Facebook: KendőOrszág vagy Hordozási tanácsadás – Veszprém és Fejér megye
Email: hello@kendoorszag.hu